NBA review, 1. časť

Autor: Michal Šimeček | 20.11.2008 o 15:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  616x

  Najlepšia a najsledovanejšia basketbalová súťaž, NBA, sa naplno rozbehla. Jednotlivé tímy majú zatiaľ odohraných okolo 10 zápasov, z ich výsledkov, predvedenej hry a výkonov jednotlivých hráčov sa už dá čo to predpovedať o úspešnosti tímov aj jednotlivcov v tejto sezóne.

 

Potvrdené predpovede

Sem som zaradil tímy, ktorých súčasné postavenie a hra zodpovedajú predsezónnym predpokladom. Bez ohľadu na to, či pozitínym alebo negatívnym.

Nedá sa začať inak, len tímom, ktorý za najvačšieho favorita na titul zhodne označili takmer všetci zámorskí odborníci, LA Lakers. A zdá sa, že oprávnene. Hráči okolo minuloročného MVP Kobeho Bryanta vstúpili do sezóny famóznou bilanciou 8-1, keď jedinú prehru zaznamenali na domácej palubovke s Detroitom. Dokázali však poraziť ďalších spolufavoritov Západnej konferencie ako sú New Orleans a Houston. Bryantovi, ktorého sebecká hra sa v minulej sezóne výrazne zmenila smerom k oveľa väčšej tímovosti, výborne sekundujú forward Pau Gasol a konečne uzdravený mladý pivot Bynum. Ak budú Lakers obchádzať zranenia, ich účasť minimálne vo finále konferencie je viac než istá.

Ďalšími tímami, ktoré v prvých týždňoch potvrdzujú predsezónne predpovede sú Utah, Houston a Phoenix. Utah aj napriek absencii svojho point guarda Derona Williamsa dokázal vyhrať 66% svojich zápasov a v priebežnej tabuľke im patrí druhé miesto. Úspech Jazz je založený najmä na dobre postavenom a vyrovnanom tíme, ktorý v čase Williamsovej absencie ťahá najmä powerforward Carlos Boozer. Veľkým sklamaním sú však doterajšie výkony centra, Mehmeta Okura, ktorému „odišla" streľba z diaľky, ktorá bola roky jeho najsilnejšou zbraňou.

Houston je zatiaľ v tabuľke tretí, aj keď najmä kvôli svojmu prvenstvu vo svojej divízii, v bilancii vyhratých zápasov mu patrí až 5. miesto. Do tohto obranne založeného tímu výborne zapadla letná posila Ron Artest, vyhlásený svojou výbornou obranou na perimetri, aj kvôli nemu budú Rockets opäť patriť medzi tímy, ktoré inkasujú najmenej bodov za zápas. Problémom však ostáva ich vlastná produktivita a najmä zranenia kľúčových hráčov. Hlavne posledný týždeň bol pre Rockets kritický, keď kvôli rôznym zraneniam nedohrali zápasy všetky tri hviezdy, Yao Ming, McGrady aj Artest.

Až nad očakávania dobre hrá zatiaľ aj Phoenix, ktorý zatiaľ zaknihoval rovnakú bilanciu ako Utah. Minuloročný trade O´Neal - Marion sa zatiaľ Suns vypláca, Big Cactus vo viacerých zápasoch dokázal, že je ešte skoro odpisovať ho. Výkony ako na hojdačke predvádza ďalšia podkošová opora Stoudamire, z pozície najlepšieho rozohrávača ligy dosť výrazne ustupuje kanaďan Steve Nash. Sám som zvedavý, kam to nakoniec Suns dotiahnu.

Na hranici postupu do play off sa zatiaľ pohybujú hráči Golden State Warriors, na ktorých útočne založenú hru sa naozaj dobre pozerá, avšak častokrát končí ich prehrou. Všetkých, ktorí NBA sledujú pozorne šokoval v úvode sezóny lotyšský pivot Andris Biedrins, najmä svojou efektivitou streľby a výborným doskakovaním, ešte väčší šok im spôsobil ďalší hráč, Anthony Morrow(viac v odstavci Rookies).

Predpoklady o tom, že v tejto sezóne budú patriť medzi najslabšie tímy celej ligy zatiaľ potvrdzujú aj tímy ako Oklahoma City Thunder, Minnesota Timberwolves a Memphis Grizzlies. Najmä posledne menovaný tím sa však v posledných zápasoch pozbieral a nakoniec sa môže zaradiť medzi príjemné prekvapenia ligy. Závisieť to bude najmä od výkonov dvojice nováčikov v tíme, shooting guarda O.J Maya a mladšieho z Gasolovcov, pivota Marca.

Na východe je takisto viac ako dosť potvrdených predsezónnych predpovedí, výborne sezónu odštartovali najmä tímy Bostonu Celtics, Detroitu Pistons, Orlanda Magic a Clevelandu Cavaliers.

Boston má zatiaľ druhú najlepšiu bilanciu v lige, svojou profesorskou hrou založenou na výbornej obrane je schopný zdolať každý tím v lige, zatiaľ im paradoxne spôsobujú väčšie problémy tímy zo stredu ligovej tabuľky ako ich hlavní konkurenti na titul. Dobrým znamením pre fanúšikov Celtics je aj to, ako efektívne sa tím dokáže vysporiadať s absenciou jednej zo svojich hviezd.

Detroit hneď na začiatku predviedol tzv. „blockbuster trade", keď za kedysi MVP ligy Iversona poslal do Denveru svojho dlhoročného dirigneta Billupsa. Ako sa zdá, obidvom tímom tento trade zatiaľ pomohol. Napriek tomu, že sa z takmer každej strany ozývajú hlasy o prestarnutom kádri, „dedkovia" z mesta motorov každému dokazujú, že odpisovať ich by bola neodpustiteľná chyba.

Naopak, na vrchole svojich síl by mali byť hráči okolo centra a zrejme najatletickejšieho hráča ligy, Dwighta Howarda. Orlando Magic sa podobne ako v minulej sezóne môžu spoľahnúť nielen naňho, ale aj na hráčov ako sú Hedo Turkoglu, Rashard Lewis alebo rozohrávač Jameer Nelson. Pri tomto tíme ako pri žiadnom inom platí formulka, že tím je oveľa lepší ako jeho jednotlivé časti.

Cleveland sa po rozpačitom štarte(3-2) nadýchol k zatiaľ najdlhšej osemzápasovej šnúre víťazstiev, ktorú až v dnešnom nočnom zápase „prestrihol" Detroit. Spomínať LeBrona Jamesa ako hráča, na ktorého výkone stojí a padá hra Cavs, je ako nosiť drevo do lesa. Takmer 30 bodov na zápas, k tomu 8 doskokov a 7 asistencií hovorí samo za seba. Výborne do tímu zapadol rozohrávač Mo Williams, ktorého prieniky pod kôš a streľba z diaľky bráni brániacim hráčom súpera sústrediť sa iba na Jamesa. Takisto smrtiacou zbraňou Cavs je tak ako po minulé roky streľba spoza trojkového oblúka.

Na hrane postupu do play off sa presne podľa predpokladov drží tím Miami Heat, ktorý zatiaľ ťahá najmä Dwyane Wade. Po zraneniami pokazenej poslednej sezóne Wade už na olympiáde ukázal, že bude opäť patriť medzi najužšiu špičku a v prvých týždňoch novej sezóny to stále viac a viac potvrdzuje. Solídne hrá aj dvojka draftu 2008 Michael Beasley, sklamaním je hra Mariona, ktorý neviem nájsť rytmus a najmä presnú mušku. Určite patrí medzi najväčších kandidátov na trade, či však zaňho Heat kvôli vypršaniu kontraktu po sezóne dostanú slušnú náhradu, je viac ako otázne. Tím Heat má však jednu veľkú slabinu a tou je absencia klasického pivota, na pozícii ktorého dotearz nastupoval Haslem, ten je však „undersized" aj na post powerforwarda, nieto ešte centra.

Predpovede o pohybe na konci tabuľky potvrdzujú tímy NJ Nets, Milwaukee Bucks a Charlotte Bobcats. Nets sa počas a po skončení sezóny zbavili dvoch zo svojej veľkej trojky, Jeffersona a Kidda, ostal im len Vince Carter. Aký to paradox pre hráča, ktorý si zo slabého Toronta vydupal prestup do Nets, s ktorými chcel získať titul...Svetlým bodom v tejto pravdepodobne neúspešnej sezóne sú zatiaľ výkony rozohrávača Harrisa, získaného v Kiddovom trade. Svetlé okamihy mal aj rookie pivot Lopez. V zámorí prevláda názor, že Nets si svojou terajšou hráčskou politikou vytvárajú dostatočný priestor pod salary cap v roku 2010 na získanie LeBrona Jamesa. Takýchto tímov je však viac(hovorí sa najmä o mestských rivaloch NY Knicks, Indiane a jeho súčasnom tíme Cavs), takže napriek tomu, že minoritným vlastníkom Nets je raper Jay-Z, blízky LeBronov priateľ, môže NJ na takúto politiku tvrdo doplatiť.

Bucks sa napriek posilneniu o už spomínaného Jeffersona zatiaľ veľmi nedarí, je však pravda, že po návrate svojej najväčšej hviezdy Redda by sa mali v tabuľke pohybovať nahor, možno až do play off. Pozitívnymi prekvapeniami v tíme sú Ramon Sessions a aj nováčik Luc Mbah a Moute.

Prekvapenia a sklamania

Táto časť bude venovaná tímom, ktorým sa darí viac ako sa všeobecne predpokladalo a takisto tímom, ktoré zatiaľ nenapĺňajú nádeje do nich vkladané.

Jednoznačne najpríjemnejším prekvapením je tím Atlanta Hawks. Aj keď sa im v poslednej sezóne podarilo na poslednú chvíľu postúpiť do play off a tam v prvom kole priviesť neskoršieho šampióna Boston Celtics do siedmeho zápasu a tým na pokraj vyradenia, väčšina s nimi v tejto sezóne opäť nerátala. Atlanta v posledných rokoch doplácala najmä na rozhádaných vlastníkov, ktorí sa neboli schopní dohodnúť na smerovaní tímu a hráčskych otázkach, a takisto na nepremyslené draftovanie hráčov, keď napriek absencii dobrého point guarda väčšinou uprednostnili výber forwarda. Výborným príkladom toho je draft v roku 2005, keď Hawks draftovali z druhého miesta Marvina Williamsa, namiesto rozohrávačov Chrisa Paula a Derona Williamsa...Avšak, napriek týmto okolnostiam dokázala Atlanta odštartovať famózne, keď dokázala vyhrať prvých 6 zápasov. Ťažila najmä z výbornej hry Joe Johnsona, zlepšujúceho sa centra Ala Horforda a dobrej hre odpisovaného Bibbyho. Potom však prišlo zranenie ďalšej hviezdy PF Josha Smitha a následne Hawks „potiahli" sériu 4 prehier v rade. Aj tak je ich súčasná bilancia 7-4 oveľa lepšia ako sa všeobecne predpovedalo.

Druhým najväčším prekvapením je pre mňna hra a výsledky NY Knicks, ktorých takmer všetci(vrátane mňa) pred sezónou odpisovali. Príchod bývalého trénera Phoenixu Mikea D´Antoniho akoby pokropil živou vodou rezignovaný a na neúspechy zvyknutý káder a jeho štýl hry „Run and gun" je akoby stvorený pre hráčov typu Crawford, Robinson a Randolph. Konečne po dlhom čase je vidieť, že ich hra baví, som zvedavý, dokedy bude D´Antoniho kúzlo fungovať. V súčasnosti na NY dokonca kladnú bilanciu, 6-5.

Nad očakávania dobre hrajú aj tímy Denver Nuggets, Portland Trail Blazers a aj Indiana Pacers, ktorá počas letnej prestávky vymenila Jermaina O´Neala za T. J. Forda do Toronta, dokonca hrá bez svojho druhého najlepšieho hráča Dunleavyho a napriek tomu má vyrovnanú bilanciu 5-5.

Denver napriek letnej strate svojho najlepšieho obrancu, pivota Cambyho, začal dobre, potom vymenil Iversona za Billupsa a zatiaľ im tento trade prináša ovocie. Ich hra už nie je založená len na protiútokoch a strieľaní vysokého počtu bodov, Billups priniesol do ich hry rozum a zlepšenú obranu. Hlavným ťahúňom je stále small forward Carmelo Anthony, ktorý sa týmto tradom stal hlavnou ofenzívnou zbraňou Nuggets. Iversonov trade mal takisto spraviť miesto v základe pre strelca J.R. Smitha, ktorý však po ňom hrá stále horšie a horšie.

Portlandom sa do play off viac menej rátalo, čo však prekvapuje, je ich dobrá hra v zápasoch so silnými súpermi, keď dokázali poraziť tímy ako Houston, Orlando a San Antonio. Keď si človek uvedomí, že hráči Trail Blazers sú takmer všetci do jedného mladíci, keď sa GM podarí tento tím udržať pokope, mohol by to byť začiatok jednej dynastie. Najvýraznejšie vyčnieva Brandon Roy, nováčik sezóny 2006/2007, výborne mu sekundujú Aldridge a dvaja nováčikovia, španiel, ktorý zaujal počas Olympiády, Rudy Fernandez, a konečne uzdravená jednotka minuloročného draftu, center Greg Oden.

Najväčším sklamaním je zatiaľ jednoznačne postavenie Washingtonu Wizards, ktorý v posledných rokoch nemal problém s postupom do play off a v letnej prestávke dokázal udržať svoje dve najväčšie hviezdy v tíme. Aj napriek absencii point guarda a najväčšej hviezdy Gilberta Arenasa, sú ich podpriemerné výkony obrovským rozčarovaním. Hráči Wizards sa až príliš upínajú k termínu návratu svojho strelca(najskôr v polovici decembra), avšak dovtedy už môže byť neskoro, najmä keď Arenas už takmer rok poriadne nehral a istotne bude potrebovať čas na rozohranie.

Sklamaním, aj keď nie úplne neočakávaným, sú aj výkony dvoch stálic Západne konferencie, San Antonia Spurs a Dallasu Mavericks.

Spurs, zdecimovaní zraneniami svojich dvoch hviezd, Parkera a Ginobilliho, sa nevedia chytiť a aj podpriemerné tímy Minnesoty, La Clippers a Sacramenta porazili len veľmi tesne o 2-4 bodov. Na konci novembra a začiatkom decembra ich čaká šnúra 6 zápasov s nadpriemernými súpermi, ktorá veľa napovie o tom, či v tejto sezóne treba so Spurs rátať.

Dallas má ešte o jeden zápas(5-7) horšiu bilanciu ako Spurs(5-6), avšak ich problémy sú z trochu iného súdka. Minulosezónny príchod Jasona Kidda mal Mavs naštartovať v ceste za titulom, stal sa však opak. Takmer žiadnemu hráčovi sa nedarí tak ako v minulej sezóne, celkovo sa tím trápi a mám dojem, že v tejto sezóne to na play off stačiť nebude. Ale možno sa Dallas spamätá a predvediu podobnú šnúru ako minulý rok Houston.

Pre mňa osobne je zatiaľ sklamaním aj hra Philadelphie Sixers, ktorých som po minuloročných výkonoch a príchode Eltona Branda favorizoval na víťazstvo na východe, zatiaľ však tomu nič nenasvedčuje a Sixers sa dokonca pohybujú pod hranicou postupu. Problémom bude najmä nižšia produktivita, keď až v 5 z 11 zápasov nedokázali nastrieľať ani 90 bodov. Philla je zatiaľ ako keby presným opakom Orlanda, keď tím, zložený z výborných a nadpriemerných hráčov(Iguodala, Brand, Miller, Dalembert), je horší ako jeho jednotlivci...

Pod svoje možnosti hrá aj tím LA Clippers, ktorý značne obmenil svoj káder, keď odišli Brand s Maggettem a prišli Baron Davis a Cambym, avšak takisto sa nevie chytiť, dokonca niektoré je prehry sú hrozivo vysoké. Je to nepochopiteľné, najmä keď spomínanú dvojicu nových hráčov dopĺňa nadpriemerný pivot Chris Kaman a vysoko nad očakávania hrá nenápadný Cuttino Mobley.

Postavenie New Orleans Hornets takisto nezodpovedá predsezónnym očakávaniam, keď oni mali byť tí, čo ponaháňajú Lakers v honbe za titulom v Západnej konferencii. Napriek výborným výkonom snáď najlepšieho rozohrávača súčasnosti, Chrisa Paula, ostatní, najmä West a Stojakovič, výrazne zaostávajú za svojimi možnosťami, verím však, že Sršni sa spamätajú a vrátia sa na pozície, ktoré im v minulej sezóne zaslúžene patrili.

Chicago Bulls aj Sacramento Kings pokračujú v nevýraznych výkonoch z minulej sezóny, najmä od Bulls sa čaká podstatne viac. Najmä ak v ich strede exceluje jednotka tohtoročného draftu, Derrick Rose. Bohužiaľ, ostáva zatiaľ jediným hráčom Chicaga, na hru ktorého sa oplatí pozerať. Kings sa cez leto zbavili svojej jedinej hviezdy, Rona Artesta, a celkovo celá organizácia ako keby nevedela, ktorým smerom sa vydať. Po výmene Artesta sa zjavne pustili do prestavby tímu, avšak napríklad na rozdiel od Memphisu, nemajú natoľko talentovaných nováčikov, na ktorých by sa dalo stavať.

Nabudúce:  kandidáti na MVP, RoY, Sixth Man Award, Defensive Player of the Year, Most Improved Player Award.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?