Krádež storočia na vlastných občanoch

Autor: Michal Šimeček | 27.6.2012 o 13:39 | Karma článku: 20,72 | Prečítané:  7089x

Smer s.r.o. potrebuje zohnať miliardy na znižovanie deficitu rozpočtu. Fajn. Že to chce dokázať aj zvýšením dane z príjmu pre (podľa nich) vysoko nadštandardne zarábajúcich, dokážem takisto pochopiť, aj keď je to prachsprosté trestanie úspešných a dopad na štátny rozpočet bude minimálny. OK, aspoň voliči tejto strany zatlieskaju, veď predsa Fico berie „bohatým". Čo však nedokážem pochopiť je, že Smer sa rozhodol „ukradnúť" desiatky miliónov EUR mesačne miliónom občanov Slovenska, a úprimne povedané, zatiaľ to vyzerá, že drvivej väčšine z nich je to vlastne absolútne jedno.

Áno, ide mi o navrhovanú zmenu odvodov do druhého piliera z 9-tich na 4 percentá. Na začiatok trocha matematiky. Podľa oficiálnych údajov z konca marca 2012 bolo vo všetkých dsskách dokopy 1 452 913 sporiteľov. Keďže som nikde nenašiel údaj o výške mesačných odvodov do druhého piliera, pomohol som si priemernou mesačnou mzdou v SR za Q1 2012 ktorá podľa Štatistického úradu bola 770 EUR. Pri znížení výšky odvodov o 5% to znamená, že naša drahá vláda vezme priemerne každému sporiteľovi 38,5 EUR mesačne (t.j. 462 EUR ročne) z jeho vlastného dôchodkového účtu a naleje ich do čiernej diery zvanej I. pilier. Stačí už len vynásobiť počtom sporiteľov a dostaneme sa k závratnej sume takmer 56 miliónov EUR mesačne (t.j. viac ako 670 mil. EUR ročne). To je drvivej väčšine sporiteľov (až na tých cca 30 000 čo podpísali aspoň petíciu) naozaj jedno že ich, (aj) nimi zvolení politici, plánuju takto okradnúť? Proti gorile tu bolo niekoľko sympatických protestov, ale keď vám niekto takmer doslova vyťahuje vaše peniaze z vrecka, tak nič?

Jedna petícia and that's it? Potom si asi Slováci naozaj zaslúžia takú vládu ako majú.

 Hádam nečakáte, že za vás budú kričat dssky? Kdežeee. Veď tie predsa dostali krásnu nálepku priamo cez „hubu". Alebo si myslíte, že navrhované zvýšenie odplaty za správu fondu je niečo iné? Môže si Richter tliachať o vyššej motivácii k zhodnocovaniu úspor. Pán turbospeed Judr. nemá o motivačnom odmeňovaní ani šajn. Jediné čo môže dssku naozaj motivovať k lepšiemu zhodnocovaniu úspor je navrhované zvýšenie odplaty za zhodnotenie majetku vo fondoch, avšak aj to by malo byť odstupňované použitím niekoľkých „hraníc výkonnosti" (napr. 3% do zhodnotenia +3%, 5% do zhodnotenia +5%, a až keď bude zhodnotenie >5%, odplata v plnej výške navrhovaných 10%). To by ste videli ako by sa dssky snažili...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real využil šialené chyby brankára. Liverpool je v slzách a Salah vážne zranený

Mohamed Salah má vraj vykĺbené rameno a pokiaľ sa informácie potvrdia, tak bude chýbať na majstrovstvách sveta.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.


Už ste čítali?