And the winner is....Miami Heat

Dnešným nočným víťazstvom Miami Heat nad Dallasom Mavericks v pomere 95:92 sa skončila tohtoročná sezóna NBA. Heat získali svoj prvý titul, Dallas sa po prvýkrát dostal do finále.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Séria sa od začiatku vyvíjala lepšie pre Dallas, ktorý dokázal vyhrať prvé dva zápasy na svojej palubovke, v druhom dokonca uštedril Miami poriadnu lekciu víťazstvom o 14 bodov. Dallasu sa podarilo účinnou obranou odstaviť pivota Shaquilla O’Neala, čiastočne eliminovať unaveného a chorobou oslabeného Wadea a keď zabrali osvedčené tromfy Mavericks Nowitzki, Terry a Stackhouse, Dallas si vybudoval pohodlné vedenie v sérii. Finále sa na tri zápasy presťahovalo do Miami.

Nezastaviteľný Dwayne Wade

Rozhodujúci zlom nastal v treťom zápase série, v ktorom Dallas delila minúta od tretieho víťazstva v rade. Víťazný kôš Garyho Paytona znamenal obrat nielen v tomto zápase, ale aj v celej sérii. Štvrtý zápas bol jasne v réžii Miami, ktoré s Dallasom „pozametalo“ palubovku a dosiahlo presvedčivé víťazstvo 98:74. Dallas sa dokázal pozbierať z tejto prehry a v piatom zápase to dlho vyzeralo na jeho víťazstvo, v rozhodujúcich chvíľach však zabral Dwayne Wade, doviedol zápas do predĺženia, v ktorom znova exceloval a Miami vyhralo o jediný bod.

Týmto získal pre Heat veľkú výhodu v podobe dvoch mečbalov, ktorú hráči Miami využili hneď v prvom z dvoch zápasov na palubovke Dallasu. V rozhodujúcom zápase Mavericks spustili v prvej štvrtine kanonádu a vybudovali si pohodlné vedenie, ale nie po prvýkrát v tejto sérii sa priveľmi uspokojili a opäť pustili opraty zápasu zo svojich rúk. Miami nasadili svoju „malú“ zostavu bez Shaqa, opäť zabral Wade a Miami vyhralo polčas o jeden bod. Na začiatku tretej štvrtiny si vybudovalo náskok Miami, Dallasu sa ho pár minút pred koncom zápasu podarilo skresať, ale na celkový obrat im už nezostali sily.

Obrázok blogu

Tak ako v celej sérii, aj posledný zápas rozhodovala zlepšená defenzíva jedného z tímov. Tímy sa cez 100 bodovú hranicu dokázali dostať len jeden krát, v už spomínanom piatom predĺžovanom zápase. Miami sa najmä zásluhou výbornej obrany Udonisa Haslema podarilo zabrzdiť Nowitzkého na necelých 23 bodov na zápas a aj keď starnúci Shaq nebol takou ofenzívnou silou ako sa čakalo, plne ho dokázal nahradiť mladík Dwayne Wade.

Wade, päťka super silného draftu v roku 2003, v ktorom boli draftovaní takí hráči ako LeBron James, Chris Bosh, Kirk Hinrich alebo Carmelo Anthony, dokázal ako prvý z nich získať najdôležitejšiu úlohu v tíme, ktorý vyhral titul šampióna NBA. Wade, napriek nie najlepšiemu zdravotnému stavu, nastrieľal vo finálových zápasoch priemerne 34,7 bodu a neraz takmer sám položil Dallas na kolená. Málokedy bola voľba najužitočnejšieho hráča finále play off taká jednoznačná.

Zisk titulu s Miami bol satisfakciou pre trénera Rileyho aj viacerých hráčov. Riley dokázal získať piaty trénersky titul po dlhých 18-tich rokoch. Shaq získaním svojho štvrtého prsteňa pre víťaza NBA poslal odkaz Bryantovi do LA Lakers, prvý prsteň si na svoj prst navlečú veteráni Walker, Payton a najmä ikona Miami, Alonzo Mourning. Ten po transplantácii obličky dokázal, že aj keď v útoku to nie je čo bývalo, v obrane si svoje miesto dokáže stále zastať, keď v rozhodujúcom zápase rozdal hráčom Dallasu 5 „čiapok“(blokov).