Druhé kolo play off NBA – preview 2/2

Autor: Michal Šimeček | 7.5.2007 o 22:42 | Karma článku: 2,08 | Prečítané:  962x

Týmto článkom nadväzujem na svoj posledný článok, a tak ako som v ňom sľúbil, pripájam zostávajúce dve dvojice. Použil som rovnaký princíp hodnotenia hráčov základnej zostavy a lavičky, len pre pripomenutie: 5 - All stars hráč (franchise player), jeden z najlepších na svojom poste v celej lige; 4 - Výborný, nadpriemerný hráč, jeden z najlepších hráčov tímu; 3 - Dobrý hráč, dôležitý pre fungovanie tímu; 2 - Slabší priemer; 1 - no niekto tam hrať musí, aby ich bolo 5.  Tak sa poďme na to spolu pozrieť.

Východná konferencia:

Cleveland Cavaliers – New Jersey Nets

Séria medzi Clevelandom bude zaujímavá tým, že na strane Cavs je výrazná prevaha pod košom, naopak Nets dominujú na postoch rozohrávačov. Očakávať sa dá opatrnejší basketbal, najmä Cleveland sa bude spoliehať na dobrú obranu. Nets by viac vyhovovalo rýchlejšie tempo, pri ktorom by boli schopní plne rozvinúť svoje smrtiace protiútoky. Sériu vyhrá ten, kto presadí svoj štýl hry.

Cleveland si v prvom kole jednoznačne poradil s oslabeným Washingtonom a musel dlho čakať na svojho súpera. Wizards bez Arenasa a Butlera nemali najmenšiu šancu, za pochvalu stojí najmä snaha a elán mladých hráčov Washingtonu, s ktorým bojovali až do posledného zápasu. Ich menšie skúsenosti sa prejavili najmä v rozhodujúcich koncovkách zápasov. Darilo sa najmä Jamisonovi, ktorý nastrieľal v priemere 32 bodov na zápas, viac ako slušne zahral rozohrávač Daniels, ale ani to nestačilo. Hra Clevelandu sa točila okolo Lebrona Jamesa a podkošovej dvojice Ilgauskas - Gooden, sporadicky sa bodovou produkciou pridával Hughes. James zaznamenal skvelé čísla hneď v troch ukazovateľoch, takmer 28 bodov, 8,5 doskoku a 7,5 asistencie na zápas. Ilgauskas podvihol svoju hru oproti základnej časti a zaznamenal slušných 19 bodov a 11 doskokov na zápas, mal excelentnú 60% streľbu z poľa. Goodenovi prekvapivo šla streľba z poľa, zaznamenal priemerne 14,5 bodu a 10 doskokov a Hughes pridal 19 bodov na zápas.

New Jersey si po tuhom boji poradilo s hádam najväčším prekvapením základnej časti, Torontom Raptors. Pred sezónou s Torontom väčšina odborníkov nerátala, sami funkcionári opatrne spomínali postup do play off. Naopak, New Jersey bolo pasované na jedného z favoritov Východnej konferencie. Dlho to s nimi vyzeralo povážlivo, ale nakoniec sa predsa do play off dostali, a tam potvrdili, že treba s nimi vážne rátať. V súbojoch s Raptors držali Nets nad vodou hlavne jeho dve najväčšie hviezdy, Jason Kidd a Vince Carter. Kidovi sa podarilo predviesť úžasné výkony, keď v sérii zaznamenal priemerne triple double. Carter zabezpečoval bodovú produkciu, a keď sa k nemu v tých správnych okamihoch pridali Jefferson a striedajúci ostrostrelec Nachbar, bolo vymaľované a po výsledku 4:2 šli ďalej Nets.

Porovnanie jednotlivých postov:
Point guard: Pavlovič(3/5) – Jason Kidd(4/5)
Pavlovič začal hrať na poste rozohrávača až v priebehu play off a nie je to jeho prirodzený post. Na rozohrávača je veľmi vysoký a nemá dobré priestorové videnie, jeho post je shooting guard, pretože je dobrý strelec z diaľky, aj keď v play off to zatiaľ nepotvrdzuje. Nič sa však nedá robiť, keď aj druhý hráč základu, nastupujúci na poste guarda, Hughes, je shooting guard. Tým pádom je tento post veľkou slabinou Cavs. Kidd patrí medzi najlepších dirigentov hry v NBA, jeho prihrávky majú oči, dobre doskakuje, veľkou slabinou je streľba z diaľky.

Shooting guard: Hughes(3/5) – Carter(4,5/5)
Ako som už spomí¬nal, na tomto poste hrá v Clevelande Hughes, ktorý okrem bodov nevnáša do hry Cavs nič viac. Dôležitý je najmä vo vypätých koncovkách zápasov, keď sa dá na jeho streľbu spoľahnúť. Za Nets nastupuje na tomto poste Vince Carter, na ktorého ramenách leží najväčšia porcia bodového bremena New Jersey. Keď sa mu darí, súka jednu trojku za druhou, vniká pod kôš, doskakuje. Keď má však zlý deň, čo sa bohužiaľ stáva častejšie, ako by pri hráčovi jeho formátu bolo želateľné, úplne sa z palubovky vytráca a pôsobí bezmocne. Nets dúfajú, že takéto dni si vybral v priebehu regular season.

Small forward: James(5/5) – Jefferson(3,5/5)
Post small forwarda je vyárendovaný pre Lebrona Jamesa. Je nielen najlepším hráčom na svojom poste, ale patrí medzi prvých päť v celej NBA. Jeho veľmi silnou stránkou je jeho všestrannosť, slabinou je len streľba spoza trojkového oblúka. Jefferson je dôležitou súčasťou hry Nets, väčšinu svojich bodov dáva z rýchlych protiútokov po prihrávkach Kidda. Je aj nadpriemerným obrancom, proti ktorému to bude mať Lebron ťažké. Zlepšiť by mal streľbu z jumpu.

Power forward: Gooden(3/5) – Moore(1,5/5)
Gooden je, napriek svojej nedostatočnej výške, známy hlavne doskakovaním, v play off sa mu začala dariť streľba z jumpu. Je to hráč, ktorý vkladá do hry celé srdce a zápasy veľmi prežíva, čím burcuje svojich spoluhráčov. Moore je snáď najslabším článkom hry Nets, okrem doskakovania nemá veľa čo ponúknuť.

Center: Ilgauskas(3,5/5) – Collins(2/5)
Ilgauskas patrí¬ na svojom poste k tomu lepšiemu, čo v NBA behá, presadzuje sa najmä vďaka svojej výške. Dobre doskakuje a má presnú streľbu spod koša. Slabinou je menšia pohyblivosť a veľká náchylnosť na zranenia. Ďalším slabým člankom New Jersey je post pivota, na ktorom nastupuje Collins. Podobne ako Moore, okrem doskakovania sa nedá od neho očakávať niečo viac.

Bench: Cleveland(2,5/5) – New Jersey(3/5)
Lavička Clevelandu je len priemerná, svojou energiou hru Cavs oživuje Varejao, spoza trojky vedia dať kôš Gibson a Marshall, na rozohrávke sem tam zaskakuje veterán Snow. Nets majú na lavičke čoraz dôležitejšieho Nachbara. Svojou trojkovou streľbou dokáže rozvrátiť nejednú obranu, treba si naňho dávať pozor. Zbytok nestojí za reč.

Zhrnutie:
Bodovo sú na tom podľa môjho názoru lepšie hráči Cavs(20 vs. 18,5). Aj preto si myslím, že súperom Detroitu vo finale Východnej konferencie bude Cleveland, čím sa im naskytne výborná šanca oplatiť im minuloročné vyradenie. Cleveland vs. New Jersey 4:2.

Západná konferencia

Golden State Warriors – Utah Jazz

Aj v tejto sérii narazia Warriors na jednu z najdôslednejších obrán. Ak sa im podarí zopakovať výkony z prvého kola, hnaní fantasticky povzbudzujúcimi fanúšikmi, nemusia v tohtoročnom play off povedať posledné slovo. Utah sa bude spoliehať najmä na prevahu pod košom a výbornú obranu.

Warriors sa v prvom kole podarila dokonalá senzácia. Tím, ktorý na poslednú chvíľu získal miestenku do play off, poslal po víťazstve 4:2 na dovolenku najúspešnejší tím základnej časti, Dallas Mavericks. Tým pádom sa koučovi Golden State Donniemu Nelsonovi podarila dokonalá pomsta za vyhadzov, ktorý dostal od majiteľa Dallasu, miliardára Marka Cubana. To, o čo sa Nelson pokúšal s Dallasom, uspieť krásnym, ofenzí¬vnym basketbalom v play off, mu vyšlo až v novom klube. A rovno proti svojim bývalým zverencom. Dallas sklamal všetkých odborníkov, rozpadla sa mu koncepcia hry, dobrá obrana, ale sklamal najmä Novitzki, ktorý patrí medzi horúcich kandidátov na MVP. Zaznamenal o 5 bodov na zápas menej ako v základnej časti, a to proti klubu, ktorého obrana nepatrí medzi tie najlepšie. Warriors svojho súpera doslova rozstrieľali, keď v každom jednom zápase nastrieľali minimálne 97 bodov, a v dvoch dokonca viac ako 110. Ťahal ich najmä rozohrávač Davis, ktorý napriek menšiemu zraneniu na konci série priam exceloval. Priemerne strelil 25 bodov, pridal skoro 6 asistencií a doskokov. Pridávali sa k nemu najmä hráči základnej zostavy, najviac Richardson a Jackson.

Utah, tak ako som predpokladal, odohral s Houstonom najvyrovnanejšiu sériu prvého kola, keď postup vybojoval až v rozhodujúcom siedmom zápase na súperovej palubovke. Až do tohto momentu si obidvaja protivníci dokázali udržať výhodu domáceho prostredia, toto pravidlo sa zmenilo až v pre Houston najnevhodnejšom čase. Hra Rockets stála najmä na McGradym, ktorý však neustále zápasil s bolesťami chrbta, ktoré ho limitovali najmä v prienikoch pod kôš. V niektorých okamihoch sa k nemu pridával Yao Ming, ale celkove mu táto séria príliš nevyšla. Ostatní hráči Rockets si musia vstúpiť do svedomia a GM sa bude musieť v lete poobzerať po posilách najmä do ofenzívy. Utah sa opieral, tak ako celú sezónu o kolektívny výkon a prepracovanú obranu. Žiaril najmä Boozer, ktorý na poste power forwarda nenašiel v drese Houstonu vyrovnaného protihráča. Celá základna päťka Utahu zabrala v rozhodujúcich chvíľach a dirigovaná skúseným koučom Jerrym Sloanom doplávala do druhého kola.

Porovnanie jednotlivých postov:
Point guard: Davis(4,5/5) – Deron Williams(3,5/5)
Davis hral v prvom kole doslova famózne. Ťahal Warriors v rozhodujúcich chvíľach dôležitými bodmi, dirigoval hru, doskakoval, bránil, proste robil všetko pre úspech svojho tímu. V súčasnosti to vyzerá tak, že jedinou vecou, ktorá ho dokáže pribrzdiť, bude jeho zdravotný stav. Williams podával nadpriemerné výkony počas celej regular season, prvé kolo play off mu až tak nevyšlo. Je nadpriemerným dirigentom hry a nahrávačom, vie dať aj trojku, občas sa však z palubovky doslova vytráca.

Shooting guard: Jackson(3,5/5) – Fisher(2,5/5)
Aj v tejto dvojici má navrch hráč Golden State. Jackson sa na post shooting guarda presunul až na koniec série s Dallasom namiesto dovtedy nevýrazného Montu a začalo sa mu dariť. Je nadpriemerným trojkárom dobre doskakuje. Veterán Fisher hrá zo základnej zostavy Utahu najmenej, takisto je viac ako priemerným strelcom z diaľky. Na Jacksona však nebude stačiť.

Small forward: Richardson(4/5) – Kirilenko(3/5)
A do tretice, aj na tomto poste sú na tom lepšie GSW. Richardson je výborný v útoku, schopný nastrieľať viac ako 30 bodov, jeho najväčšou slabinou je nevyrovnanosť výkonov. Kirilenko je pre Utah nepostrádateľný najmä pre svoju všestranosť a výbornú obranu, Richardson to proti nemu bude mať pekelne ťažké.

Power forward: Barnes(2/5) – Boozer(4,5/5)
GSW snáď power forwarda v pravom zmysle slova ani nemajú. Po vynechaní Montu, na ktorého post sa posunul Jackson, hrajúci dovtedy na tomto poste, power forwarda hral Barnes. Dá sa povedať, že úspešne, najmä vďaka streľbe z diaľky. Teraz však, nech už hrá na tomto poste ktokoľvek, bude mať proti sebe Carlosa Boozera. Ten sa v najväčšej miere zaslúžil o postup cez Rockets a kedže opäť nebude mať proti sebe rovnocenného súpera, očakávam, že bude hviezdiť ďalej.

Center: Biedrins(3/5) – Okur(3,5/5)
Biedrins sa späť do základu dostal až v priebehu play off, keď vytlačil dovtedy dobre hrajúceho, avšak príliš mäkkého Harringtona. Proti podkošovým hráčom Dallasu sa osvedčil, platil najmä doskakovaním a dobrou obranou. Okur strieda dobré výkony so zlými, v súboji európskych pivotov by mal mať mierne navrch, najmä vďaka streľbe z diaľky.

Bench: Golden State(2,5/5) – Utah(3,5/5)
Aj keď na lavičke majú Warriors bývalých hráčov základnej zostavy Harringtona a Montu, doplnených o Pietrusa, veľkú väčšinu zápasu odohrá základná zostava bez zmeny. Aj preto len takéto nízke hodnotenie. Utah má v prípade potreby možnosť využiť služby Millsapa, Giriceka a Harpringa, ktorí umožnia hráčom základu potrebnú pauzu. Tréner sa na nich môže spoľahnúť, vedia potiahnúť tím, keď to potrebuje.

Zhrnutie:
Podľa bodov sú na tom lepšie hráči Utahu. Napriek tomu, ak Davisovi vydrží zdravie, tipujem postup GSW 4:2 na zápasy.

Poznámka 1: Ospravedlňujem sa za neskoršie uverejnenie, mrzí ma najmä to, že séria medzi Cavs a Nets sa už začala. Bohužiaľ som však cez víkend nemal prístup k internetu a tak článok vešiam nab log až teraz.
Poznámka 2: Základná zostava GSW a rozdelenie jednotlivých hráčov medzi postami je podľa ich posledného zápasu 1. kola play off.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?